Seprator graficzny

Znajdź na stronie

Seprator graficzny

Miasta partnerskie

Poprad Saint Dies Siegen
Poprad

  Saint-Die-
Des-Vosges

Siegen
Sopot Stryj Vysokie Tatry
Sopot Stryj Vysoké Tatry
     
Kontakt Załatw sprawę Struktura Urzędu Przetargi, konkursy

Aktualności

 

2012-09-25

"Zwierzęta małe i nieznane" - wystawa fotograficzna Jarosława Wenty

"Zwierzęta małe i nieznane" - wystawa fotograficzna Jarosława Wenty

W Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej 18b Muzeum Tatrzańskie prezentuje nową wystawę z cyklu fotografii przyrodniczych. Przyroda jest fascynującym obiektem do fotografowania, zwłaszcza że oko obiektywu „widzi” dużo więcej. Zadziwiające, jak wiele stworzeń żyje obok nas! Przepustką do ich niesłychanie bogatego i kolorowego świata jest makrofotografia, będąca pasją Jarosława Wenty, informatyka z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Tym razem pokazujemy świat owadów, najliczniejszej grupy zwierząt na kuli ziemskiej. Zainteresował się nim i zgłębia go z powodzeniem Jarosław Wenta, z wykształcenia geodeta, z zawodu informatyk, z zamiłowania fotograf i entomolog. Jest on autorem atlasu „Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego” i wielu publikacji o owadach tatrzańskich.

W roku 2009 zajął I miejsce w konkursie fotograficznym pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego „Zielonym okiem”. Kilkaset jego zdjęć wykorzystywanych jest na profesjonalnych, internetowych witrynach dotyczących różnych grup owadów. Jarosław Wenta wykazał kilka nowych dla Tatr gatunków i potwierdził kilka dawno nie wykazywanych. W celu obserwowania kolejnych stadiów rozwojowych owadów prowadzi również ich hodowlę.

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia powstały nie tylko dzięki dostępowi do świetnego sprzętu i postępowi technicznemu w dziedzinie fotografii, ale przede wszystkim dzięki ogromnej cierpliwości i pasji autora, także w zdobywaniu specjalistycznej wiedzy. Bardzo rzadko trafia się odrobina szczęścia, żeby ten oto cudny motyl właśnie usiadł w pobliżu i pięknie pozował…Na wystawę zapraszamy nie tylko miłośników przyrody, ale także tych, którzy dostrzegają piękno natury i szukają w niej inspiracji.

Gotowość postrzegania istot żywych, pozostających w zasięgu naszej świadomości i uwzględnianie potrzeb ich rozwoju, zgodnych z odwiecznymi prawami natury – to jeden z najważniejszych przejawów kultury - Jerzy Heintze „Motyle Polski”

Zobacz stronę Jarosława Wenty

(EM)

 

« Powrót

 

ZAKOPANE ZAPRASZA