WiseEuropa, Fundacja Przyjaciółka i Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej realizują na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej badania jakościowe poświęcone realizacji Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w 16 powiatach w Polsce oraz wybranych gminach. Powiat Tatrzański został wytypowany do tego badania jako powiat wyróżniający się w zakresie rozwoju pieczy zastępczej i wskazany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W związku z tym w dniu 9 marca 2017 r. w Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem odbędzie się spotkanie badawcze, które będzie miało charakter wywiadu indywidualnego. Na spotkanie są zaproszeni przedstawiciele rodzin zastępczych, dyrektor placówki opiekuńczo wychowawczej typu rodzinnego, dyrektor PCPR w Zakopanem, dyrektor CWDiR w Zakopanem oraz przedstawiciel Radnych Powiatowych. Istotne jest stanowisko samorządów, ponieważ to właśnie na tym poziomie odbywa się weryfikacja założeń ustawodawcy w zakresie procesie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach.
W roku 2016 w Powiecie Tatrzańskim funkcjonowały 64 rodziny zastępcze, w których przebywało 84 podopiecznych. 53 rodziny objęte były wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. W zakresie zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej jest dokonywanie oceny sytuacji dziecka. Na Zespoły zapraszani są przedstawiciele sądów, OPS, ośrodków adopcyjnych, wychowawcy i pedagodzy szkolni oraz rodzice biologiczni podopiecznych w przypadku, gdy nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Tak więc ORPZ w roku 2016 zrealizował swoje obowiązki w wielu sferach wynikające z Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Istotne jest dla nas, że wszelkie nasze starania doceniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Tekst: CWDiR
(AP)