W dniach 18 – 21 października odbył się Festiwal „Inspirowane górami…” - organizowany, by upamiętnić nadanie Zakopanemu praw miejskich w 1933r. Tegoroczna siódma edycja przypadła więc w 85. rocznicę tego ważnego wydarzenia i w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Od tej edycji Festiwal nosi imię Ewy i Macieja Berbeków, upamiętniając zarówno znanego zakopiańskiego himalaistę i artystę plastyka, który zginął w 2013 r. pod Broad Peak, jak również jego żonę Ewę Dyakowską-Berbekę - wybitną artystkę, autorkę wielu artystycznych przedsięwzięć, wystaw i scenografii, która zmarła w kwietniu tego roku.

Program Festiwalu jak zwykle prezentował rozmaite rodzaje twórczości, której źródłem jest fascynacja górami oraz historią i kulturą Zakopanego. 85-lecie otrzymania praw miejskich w szczególny sposób upamiętniła prezentacja reprintu „Kronika Miasta Zakopane w czasie kadencji Burmistrza Leopolda Winnickiego”, a także Msza św. w intencji Mieszkańców oraz recital Joanny Albrzykowskiej-Clifford z akompaniamentem Marcina Augustyna w Sanktuarium Najświętszej Rodziny.

Wyjątkowym wydarzeniem był wernisaż wystawy „Ewa w drodze”, na której zobaczyć można prace Ewy Dyakowskiej-Berbeki - kolaże, które były ulubioną formą prezentowania przez Ewę jej spojrzenia na ludzi i ważne w jej życiu wydarzenia. Podczas otwarcia wystawy swoje wspomnienia związane z Ewą przedstawiła jej przyjaciółka, Iwona Pawłowska. Wręczona została również doroczna nagroda im. Macieja Berbeki dla najlepszego dyplomu Absolwenta Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W tym roku otrzymał ją Franciszek Szczepaniec.

fot. Kronos Media

(RKW)